Sosyal medya uygulamaları her ne kadar başlangıçta iletişim için açılmış ve kullanılmaya başlanmış olsa da daha sonrasında bu uygulamaların reklam alanı haline gelmesinin önüne geçilememiştir. Markaların sponsorlu reklam vererek aynı anda binlerce kişiye erişim sağlayabilmesi, cazip bir reklamcılık etkeni olduğundan ötürü uygulamanın ana sayfasında gezerken pek çok reklama denk gelebilmek mümkün olur. Instagram’da istenmeyen reklamlar nasıl engellenir? Sorusuna cevaben uygulama içerisinde kullanıcıların bir kaç işlem yapmaları gerekir.

Instagram Reklamları

Instagram uygulaması içerisinde alan reklamlar, genellikle ana sayfada gezerken iki resim arasına yerleştirilmektedir. Bu reklamlar kullanıcıların karşısına sponsorlu reklam olarak çıkmakta ve uygulama markalardan bu reklamların gözükmesi için belirli bir para almaktadır. Instagram dahilinde yer alan kullanıcıların bu reklamları engelleyebilmek ya da gizleyebilmek gibi imkanları bulunur. Bu imkanlar dahilinde uygulanacak bir kaç basit işlem ile o reklamı görmenin önüne geçilir.

Instagram Reklamlarını Engelleme

Instagram uygulamasına geçtiğimiz sene gelen hikaye özelliğine de reklamların yerleştirilmesi ile beraber kullanıcıların bu reklamları engellemeye yönelik hareket ettikleri görülmektedir. Gerek hikayede gerekse de ana sayfada çıkan reklamları engelleyebilmek adına sağ alt köşede yer alan üç noktaya tıklanır. Bu kısımda reklamı gizle seçeneği yer almaktadır. Bu seçeneğe tıklandığında uygulama reklamı neden engellemek istediğinizi sorar. Verilen seçeneklerden “bu reklam çok sık karşıma çıkıyor” ya da “bu reklam ilgi alanıma girmiyor” alternatifleri engelleme için tercih edilebilir.

Instagram Reklamlarını Kaldırma

Uygulama içerisinde her hangi bir markanın oluşturmuş olduğu sponsorlu reklamı engelleyebilmek ve bir daha görmemek mümkün olsa da diğer markaların reklamları kullanıcıların karşısına çıkmaktadır. Bu durumun önüne geçebilme gibi bir durum söz konusu olmamakla beraber her ülkenin kendi reklam gelirini elde ettiği Instagram uygulamasında diğer reklamlara denk gelinebilir.
Uygulamanın çalışma prensibi olarak reklam verenden para alıyor oluşu kullanıcıların bu reklamları görmesindeki en büyük etkendir. Reklamları kaldırma gibi bir işlemi yapabilmek söz konusu olmasa da kullanıcı, sürekli karşısına çıkan reklamları engelleyerek aynı reklamı sürekli görmekten kaçınabilir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Gönderiler