Instagram birçok cihaz üzerinde kurulu olan sosyal medya uygulamasıdır. İçerisindeki fotoğraflar ve videolar bağlı olduğunuz mobil veriyi hızlıca tüketebilmektedir. İnterneti oldukça fazla yiyen uygulamalar arasında yer alan Instagram’da hücresel veri kullanımı nasıl azaltılır? Sorusu uygulamanın içerisinde yer almaktadır. Hem Android tabanlı cihazlarda, hem de iOS tabanlı cihazlarda bulunan yöntemler ile daha az hücresel veri harcamanız mevcuttur.

İOS -Android Instagram Veri Kullanımı Azaltma

Anroid ve İOS cihazları hücresel veriler üzerinden Instagram uygulamasını kullandığımız tabandır. Bu cihazlar içerisinde veri tasarrufu yapmak size fayda sağlayacaktır. Öncelikle Instagram uygulamasına girmeniz lazımdır. Uygulamaya girdikten sonra profilinize girerek profili düzenle seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Bu alanda bulunan seçeneklerden hücresel veri kullanımı seçeneğini seçmeniz lazımdır. Burada bulunan kutucuğu işaretlemeniz gerekir. Bu sayede cihazlar üzerinden daha az veri kullanımı sağlamayı etkinleştirmiş olursunuz.

Instagram’da Hücresel Veri Neden Hızlı Azalıyor?

Uygulama içerisinde hikayelerin yanında resimler ve videolar paylaşılmaktadır. Hücresel veriyi genel olarak en fazla videolar tüketmektedir. Bundan dolayı çok fazla hücresel veri kullanımına yol açan bir uygulama olarak bilinmektedir. Kendi hücresel veri kaybınızı göze almak istemiyorsanız Wİ-Fİ yolu ile bağlanmanız daha mantıklı olacaktır. Hücresel verilerin 3G uygulamasından 4,5G gibi hızlı bir çağa geçmesinin ardından internet hızları artmış, kullanılan hücresel verilerin miktarları çoğalmıştır. Bu olaydan dolayı Instagram uygulaması etkilenmiştir.

Instagram Veri Kullanımı Nasıl Önlenir?

Uygulamaların aksine kullandığınız telefon ile alakalı sorunlar oldukça artmaktadır. Kullanmış olduğunuz telefonun ayarlarını kontrol etmeniz gerekir. Hücresel veri ayarları her telefon için ayrı bir şekilde işlemektedir. Hızını azaltarak 3G uygulamasını kullanmanız aynı şekilde Instagram üzerinde size fayda sağlar. Aynı zamanda mobil veri kullanımınıza sınırlama getirerek kendinizi belirli bir şekilde ayarlamanız gerekir. Hem telefon üzerinde hem de Instagram uygulaması üzerinde bulunan veri tasarruf ayarlarını etkinleştirip bütün uygulamaları böyle kullanmanız gerekmektedir. Otomatik oynatma ve indirme özelliklerini uygulama içerisinde kapatarak daha sık bir şekilde Wİ-Fİ kullanmalısınız. Önceden alınan önlemlerle beraber Instagram üzerinde daha rahat bir şekilde dolaşabilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Gönderiler