Instagram son zamanların en hızlı büyüyen ve en yaygın kullanılan sosyal medya ağı olarak herkesin dikkatini çekmiş birçok kişilerce hızla ziyaret sayısı arttırılarak kullanılmaya başlanmıştır. Bir fotoğraf paylaşma uygulaması olarak bu işe başlayan Instagram sonrasında video, hikaye gibi bir çok özellik ile desteklenmeye başlamıştır. Peki, Instagram’da gif paylaşımı nasıl yapılır?

Instagram GIF formatını Destekliyor mu?
Fotoğraf ve video arası bir format olan gif formatını Instagram’da paylaşmak biraz zordur. Kısacası aslında Instagram gif formatını desteklemez. Bu sebeple direkt olarak paylaşılması mümkün değildir. Öncelikle Instagram’a gönderilecek gif formatı bir mp4 formatına çevrilmelidir. Bunu dışında Instagram’da hikayeler kısmında gif paylaşmak kısmen de olsa mümkündür. Fotoğrafların üzerine gif eklemek isteyenler giphy.com adresine girerek buradan istediği gifi seçer ve fotoğrafın üzerine ekler. Direkt olarak gif paylaşmak isteyenler için ise Instagram güncellemesini beklemesi şart değildir.

Instagram’da GIF Paylaşmak
Instagram’da gif paylaşmak için bir uygulama edinmek gerekiyor. Öncelikle telefonunuzun galerisinde bulunan giflerden paylaşmak için bir dönüştürücü uygulama edinmek gerekiyor. Android ve IOS için birçok uygulama mevcutken uygulama indirmek istemeyenler için Gif to Mp4 açısından birçok farklı internet sitesi de kullanılabilir durumdadır. Bunun dışında eğer galerinizde fazla gif yoksa ve yeni gifler bulmak istiyorsanız giphy sitesinin kendi uygulaması da mevcuttur. Hatta bu uygulama içerisinde entegre halde otomatik Instagram’da paylaşma seçeneği de yer almaktadır. Buna bastığınız taktirde uygulama gifi mp4’e çevirerek daha sonrasında da Instagram hesabınıza yüklenmesini sağlar.

GIF Nedir?
GIF aslında bir nevi hareketli fotoğraf olarak bilinir. Kısa video görüntülerinin ya da film gibi görsellerden alınmış kesitlerin art arda eklenen fotoğraflar ile kısa bir görüntü oluşturmasına ve bu görüntüyü sürekli bir döngü içerisinde tekrar ettirmesine verilen isimdir. İngilizce karşılığı grafik değiştirme formatı olan graphic interchange format olan gif birçok kişilerce oldukça beğenilmiş ve sevilmiştir. Aynı zamanda kendi giflerini oluşturmak isteyenler için internette videoları gife çeviren internet siteleri de mevcuttur, bu siteler ile kendi görüntülerinizi de gif yapabilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Gönderiler