Instagram tarafından Kasım ayında devreye sokulmuş olan yapay zeka antispam özelliği sayesinde yapılan paylaşımlarda kullanılmış olan alakasız hashtag’ler tespit edilip, içeriği paylaşan kullanıcının görünürlüğü düşürülmektedir. Görünürlükleri düşürülen kullanıcıların etkileşim alma oranı düşürülerek cezalandırılıp, gereksiz hashtag kullanımının önüne geçilmek istenmektedir.
Önceden akışta kullanılan algoritma sayesinde paylaşımlar kronolojik olarak sıralanırken şimdi popülerliğe göre sıralanmakta. Yani paylaştığınız içeriğe benzer içeriklerle ilgilenen kullanıcıların akışında görünme olasılığınız, almış olduğunuz beğeni ve yorum sayısına göre artmaktadır. Peki, yeni algoritmaya geçiş yapmış olan Instagram’da etkileşim nasıl elde edilir?

Yeni Algoritma Nasıl İşliyor?

Yapmış olduğunuz paylaşımlar, önce takipçi kitlenizin sadece %10’luk kesimine gösterilmekte. Bu %10’luk kesim yapmış olduğunuz paylaşıma ne kadar çok beğeni verip, yorum yaparsa geriye kalan %90’lık kesime paylaşımınız görünme ihtimali de o kadar artmakta.
Yapmış olduğunuz paylaşıma gelen ilk yorumdan itibaren 1 saat vaktiniz bulunmakta. Bu 1 saatlik zaman diliminde, yapılan yorumlara ne kadar hızlı yanıt verirseniz akışta görünme ihtimaliniz o kadar artmaktadır. Fakat yapılan yorumların etkileşim olarak sayılması için en az 4 kelimelik bir yorum olması şartı koşulmakta. Yani tek kelimeyle “harika, güzel, bayıldım” gibi yorumlar etkileşim olarak kabul edilmemektedir.

Bu Yeni Algoritma ile Ne Amaçlanmakta?

Değiştirilmiş olan algoritma sayesinde spam paylaşımların önüne geçilerek markaların görünürlüğünü yapay yollarla arttırmasının önüne geçilmek istenmekte. Bu sayede markalar görünürlüklerini kaybetmeye başlayacaklarından dolayı reklam verme ihtiyacı hissedeceklerdir.

Yeni Algoritmada Etkileşim Nasıl Elde Edilir?

Yapılmış olan içerik paylaşma planına video paylaşımları mutlaka eklenmeli. Fakat 1 dakika gibi uzun videolardansa 5-6 saniyelik kısa videolar daha çok ilgi görmektedir. Bunun bilincine varılarak hazırlanan videoların çok başarılı olduğu görülmektedir.
Yapılan paylaşımların açıklama kısmına içerikle alakalı en fazla 5 hashtag eklenmesi kullanıcıların hashtag takibi yapma açısından işini kolaylaştırdığından dolayı arama kısmında görülme şansınızla birlikte akışta da görülme şansınız artmaktadır. Ayrıca Instagram yapay zekasına da yakalanma riskiniz ortadan kalkmış olacaktır.
En önemli husus ise yapmış olduğunuz paylaşımın açıklama kısmına takipçilerinizin ilgisini çekebilecek, içeriğinizle alakalı ve cevabı en az 4 kelime olan sorular yazmalısınız. Bu sayede takipçilerinizi yorum yapmaları için tetiklemiş olacaksınız.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Gönderiler