Instagram uygulamasına kısa bir süre önce gelen ve paylaşılan hikayelerin 24 saat sonra silinmesinin önüne geçen bir özellik olarak öne çıkanlar eklentisi, bir hikayenin paylaşıldıktan sonra profiline eklenerek kullanılmasına olanak tanımaktadır ve kullanıcı profilden silmediği sürece bu hikaye profilde yer almaktadır. Instagram önce çıkanlar nasıl kullanılır sorusuna cevaben kullanıcıların öncelikli olarak hikayeler kısmından profile sabitlemeyi düşündükleri hikayeyi paylaşmaları gerekir.

Instagram Hikaye Ekleme
Instagram uygulaması içerisinde 24 saat sonra silinecek olan hikayeyi eklemek için ana sayfayı sağa ittirmek ya da ana sayfanın üst kısmında yer alan ve başta kullanıcının yer aldığı profil fotoğrafında bulunan artı işaretine tıklamak yeterli olacaktır. Instagram uygulamasına hikaye eklerken Instagram kamerasından fotoğraf çekmek, galeride fotoğraf ya da video paylaşabilmek mümkün olur. Hikaye ekleme kısmı işin en kolay kısmı olup eklendikten sonra önce çıkanlar kısmı için gerekli adımların uygulanması sağlanmalıdır.

Instagram Öne Çıkanlar Ekleme
Uygulama dahilinde hikaye paylaşımı yapıldıktan sonra profile eklenecek olan öne çıkanlar kısmı için hikayenin sağ alt kısmında yer alan “Öne Çıkar” seçeneğine tıklanması gerekir. Beğenilen hikayenin profile sabitlenmesi için bu butona basıldıktan sonra Instagram’ın öne çıkan menüsünde yeni hikaye ekleyebilmek adına “Yeni+” butonuna basılır. Ardından gelen pencerede öne çıkanlar menüsü için uygulama kullanıcıdan bir isim belirlemesini ister. İsim verme işlemi tamamlandıktan sonra öne çıkanlar kısmına bu hikaye ya da hikaye dizisi eklenir.

Instagram Öne Çıkanlar Düzenleme
Profilde öne çıkarılmış olan hikayeleri daha sonrasında kullanıcı düzenleyebilmektedir. Hikayelerden her hangi birini ya da hepsini kaldırmak, silmek veya da hikayeye verilmiş olan ismi değiştirmek için hikaye açılır ve sağ alt kısımda yer alan üç noktaya tıklanır. Öçe Çıkandan Kaldır ya da Öne Çıkandan Düzenle seçeneklerinden her hangi biri işlemin yapılması için yeterli olur. Düzenleme esnasında hikayelerden her hangi birinin adını değiştirebilmek ya da hikaye sırasını düzenleyebilmek mümkün olmaktadır. Instagram’ın kısa süre önce kullanıcılarına sunduğu bu yeni özellik sayesinde hikayeler 24 saat sonra silinmez.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Gönderiler