Instagram gibi platformlarda milyarlarca kullanıcı yer almaktadır. Dünyanın en yaygın kullanılan ikinci sosyal medyası olma özelliğini taşıyan Instagram sahip olduğu kullanıcı sayısı ile dudak uçuklatır. İnsanlar yaşarken oldukça neşeli olan sosyal medya hesapları ölmeleri halinde hüzünle kaplanır. Kimi insanlar için hatırlanacak bir olması ile arada sırada ziyaret edilirken kimi insanlar için ise acı verici bir anı olarak dikilir durur.
İleri ki yıllarda ise artık sosyal medyanın adeta bir mezarlık gibi bir sürü hesaplarla dolu olacağı düşünülmektedir. Bunun gibi birçok sorun ile birlikte ölen kişilerin yakınları birde sosyal medya hesapları ile ilgilenmek durumunda kalmaktadır. Instagram ölen kişinin hesabını kapatma işlemi ile birlikte o hesap istenirse anıtlaştırılabilmektedir.

Instagram Hesabını Kapatma
Instagram hesabını vefat eden kullanıcıların yalnızca 1. derecen akrabaları hesap kapatma talebinde bulunabilmektedir. Birinci dereceden akraba olduğunun kanıtlanamaması halinde Instagram bu hesap kapatma işlemini kabul etmemektedir. Instagramın yardım sayfası olan help.Instagram.com üzerinden “Vefat Eden Bir Kişinin Hesabını Instagram’dan Kaldırma Talebi” başlığı ile hesap kaldırma başvuru yapılabilir.
Burada öncelikle kişinin akrabası olduğunun kanıtı olan belgelerin hazırlanması gerekmektedir. Daha sonra ise kişinin hem ölüm belgesi hem de doğum belgesine sahip olmak, bunları okunur bir şekilde Instagram’a iletebilmek gerekir. Daha sonra ise bahsedilen talep formu doldurularak Instagram’a iletilir ve böylelikle başvuru gerçekleşmiş olur.

Instagram Hesabını Anıtlaştırma
Aynı işlem ile ölüm belgesinin de kanıtlandığı bir şekilde Instagram’a hesap kapatma yerine anıtlaştırma için başvuruda bulunabilmektedir. Anıtlaştırma işlemi sonrası kişinin hesap bilgileri Instagram tarafından paylaşılmamaktadır. Sadece kişinin fotoğrafları ve hesabı korunur ve o hesaba mesaj video falan gönderilebilmektedir. Aynı zamanda kişinin hesabı keşfet gibi kısımlarda da çıkmayacaktır.

Bilinmesi Gerekenler
Instagram bu ölüm sonrası hesap kapatma işlemi için şartları sıkı tutmaktadır. Kişinin doğum ve ölüm belgesi kanıtlanmadığı taktirde kendisi ile ilgili bilgi paylaşımında bulunmaz. Aynı zamanda da işlem yapmayabilir. Burada onay süreci sonrası birinci derecen akraba bile olsa hesap şifresi kendisine gönderilmemektedir. Yalnızca talep edilen işlem gerçekleştirilir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Gönderiler