Instagram ilk olarak Sanfrancisco’da kurulmuş olan bir fotoğraf paylaşma uygulamasıdır. Aktif olarak günlük milyonlarca kullanıcının bulunduğu uygulamada artık fotoğraf çekmek bir mobil fotoğrafçılık beceri istemektedir. Her geçen gün daha iyi fotoğrafların yayınlandığı Instagram için en doğru fotoğraf nasıl seçilir? Akıllı telefonların daha iyi fotoğraf çekmesi ile birlikte artık herkes bir mobil fotoğrafçı kalitesine erişmiştir. Bir kaç küçük dokunuş ile Instagram’da çok daha beğeni alacak başarılı fotoğraflar elde etmek mümkün. Peki, bunun için neler yapabilirsiniz?

Açıyı Değiştirin
Telefonla fotoğraf çekenler genellikle göz hizasından çekim yapmaktadır. Bunu değiştirmek ve fotoğrafa farklı bir derinlik kazanmak için açılarla oynamak gerekir. Daha yukarıdan yada yerden çekilen fotoğraflar ile fotoğrafta çok daha farklı derinlikler kazanılabilir böylelikle fotoğrafa bakan kişiler kendini daha çok fotoğrafın içinde hissedecektir. Mobil fotoğrafçıların en büyük problemlerinden birisi ise lensin kirlenmesidir. Telefonlar sürekli elimizin altında olması sebebi ile küçücük olan lenslerinin kirlendiği fark edilmez. Lens temizliği yapmak en azından bir ıslak mendil ise silmek ve kurulamak bile fotoğrafın netliğini çok fark ettirecektir.

Telefonu Sabitlemek
Cep telefonu ile çekim yapılırken en çok tekrar edilen hata hızlıca fotoğraf düğmesine basmak ve tek elle çekim yapmaktır. Telefonun sabitlenmesini beklemeden çekmek görüntüyü bozar tek elle çekimlerde ise el titreyecek ve yine fotoğrafta küçük de olsa bir bulanıklık oluşacaktır. Bunu önlemek için telefonu iki elle tutmak, mümkünse diziniz ile sabitlemek yada yardımcı bir ekipman kullanmak gerekir.

Manuel Odaklamayı Deneyin
Peki, telefon sabitlendi bu noktada fotoğraf çekerken nelere dikkat etmek gerekir? Öncelikle cep telefonlarında kamera ayarları içerisinde birçok seçenek bulunmaktadır. Burada en yüksek ayarı seçtiğinizden emin olun. En yüksek ayar her zaman en net fotoğraflar için en önemli şarttır. Günümüzde iyi çeken makinelere alışan gözümüz kalite de ki bir miktar düşüşü hemen hisseder. Aynı zamanda her telefon otomatik olarak odaklama yapmaktadır. Siz daha iyi fotoğraflar için mutlaka manuel odaklama kullanın. Telefonunuz her zaman doğru nesneyi odağına almayabilir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Gönderiler