Son zamanların en popüler sosyal medya uygulamalarından biri olan Instagram, özellikle hackerların hedefi haline gelebiliyor. Kullanıcılar Instagram hesaplarını iyi korumalı ve çalınmalara karşı önlemler almalıdır. Peki, Instagram hesabını çalınmaya karşı koruma için neler yapılmalıdır? İşte detaylar:

Şifreniz Güvenli Mi?
Sosyal medya platformlarında ilk önce dikkat edilmesi gereken nokta konulan şifredir. Şifre güvenliği bu tarz platformlarda çok önemlidir. Çünkü şifreler bazı saldırı programları yolu ile çalınabiliyor. İlk önce şifrenizin içeriğinde adınızı ya da kendinize ait bilgilerinizi kullanmamaya özen gösterin. Mesela, adınız Can olsun. Şifreniz içerisinde Can ismini geçirmeyin. Örnek olarak can123 gibi bir şifre hesabınızın çalınmasına davetiye çıkarabilir. Şifreniz en az 8 karakterden oluşmalıdır ve şifre içeriğinde mutlaka özel karakterler, rakamlar ve büyük, küçük harfler kullanılmalıdır. Şifrenizi en azından ayda bir kere değiştirmeye özen gösterin.

İki Faktörlü Kimlik Uygulaması
Instagram uygulaması üzerinden hesabın korunması için alınacak önemli tedbirlerden biri de iki faktörlü kimlik uygulamasıdır. Bu yöntem ile birlikte kullanıcılar hesaplarına kullanıcı adı ve şifre dışında onaylı telefon numaralarına gelen doğrulama kodları ile giriş yapabilecekler. İki faktörlü kimlik doğrulaması içi şu adımların takip edilmesi gerekiyor:

Instagram hesabınıza kullanıcı adınız ve şifreniz ile giriş yapın.
Profil kısmından ayarlar bölümüne tıklayın.
İki faktörlü kimlik doğrulama seçeneğine tıklayın ve güvenlik kodu gereksin kısmını seçin.
Bu işlemden sonra Instagram hesabınıza giriş yapmanız için telefonunuza mesaj gönderilecek. Telefonunuz gelen mesajda yer alan kodu girerek Instagram uygulamasına giriş yapabilirsiniz. Bu yöntemle yabancı kişiler hesabınıza giriş yapamaz.

Beni Hatırla Sistemi Güvenli Mi?
Instagram hesabınızın çalınmaması için dikkat edilmesi gereken konulardan biri de beni hatırla özelliğinin doğru kullanılmasıdır. Bu özellik ile bir cihazdan kullanıcı adı ve şifre ile uygulamaya giriş yaptıktan sonra cihazın o hesabı hatırlamasını sağlar. Bu nedenle başka kullanıcıların hesabınıza giriş yapması daha kolay hale gelebilir. Bu özellik yerine iki faktörlü doğrulama sistemi kullanılmalıdır. Doğrulama kodlarının hesap güvenliği açısından daha yararlı olduğu belirtiliyor. Bu yüzden bu aşamalara dikkat edin ve hesabınızı güvene alın.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Gönderiler