Sosyal medya uygulamalarının parlayan yıldızı olan Instagram uygulamasında ticari işletmelerin site içerisinde yükselmeye çalışmaları son dönemlerde görülen bir durumdur. Uygulama dahilinde takipçi kazanmak adına bazı işlemlerin yapılması ile beraber Instagram challenge required hatası alındığı görülmekte ve kullanıcılar bu hatanın kaynağının ne olduğunu çözememektedirler. Yasal olmayan yollardan ve adil şekilde alınmayan takipçiler sonucunda uygulamanın gizlilik politikasını ihlal ettiği gerekçesi ile kullanıcıya yönelttiği bir hatadır.

Instagram Challenge Required Hatası Nedir?
Uygulama içerisinde takipçi kazanmak adına yapılmış olan bazı işlemlerin sonucunda kullanıcıların şifre değişikliğine gittikleri görülmektedir. Bu durum ile beraber kullanıcıların karşısına bu hata çıkmaktadır. Kimlik sorgulanması gerektiğine dair bir hata olarak bilinen challenge required, üçüncü parti yazılımların etkisi ile beraber Instagram uygulamasının bot hesapları askıya alması ile sonuçlanır. Instagram’da yer alan bot sayfaların şifre değiştirmek istemeleri sonucunda bu hata güvenlik altına alınabilmesi için verilir.

Instagram Challenge Requried Hatası Nerede Görülür?
Instagram uygulamasına mobil cihaz üzerinden giriş yapıldıktan sonra üçüncü parti bir yazılım kullanılmamış dahi olunsa, SMS doğrulaması karşınıza çıkabilir. Hesaba girildiği zaman aralıklı dönemlerde bu iletinin kullanıcının karşısına çıkması hesabında güvenlik açığının olduğunun göstergesidir. İleti olarak kullanıcının karşısına çıkması durumunda “Yok Say” seçeneği üzerinden iletiyi kapatabilmek mümkün olur. Bir kaç ayarlama sonrasında bu durum ortadan kalkar ve yeni bir takipçi satın alımı yapana kadar gözükmez.

Instagram Challenge Required Hatasının Çözümü
Instagram uygulamasına mobil cihazdan bağlanmak yerine bilgisayar üzerinden resmi sayfaya erişim sağlandıktan sonra Profil, Ayarlar ve İzinli Uygulamalar kısmına giriş yapılır. Burada bilinmeyen bütün kaynaklar kaldırılarak işlem kaydedilir. Sorunun çözümü için oldukça basit bir yöntem olarak denenen bu işlemler bütünü yeni bir üçüncü parti yazılıma giriş yapana kadar her hangi alanda sorun yaşanmasının önüne geçer.
Üçüncü parti yazılımlarını kullanarak Instagram üzerinden takipçi satın alımı yapan hesapların bu sorun ile karşılaşması bilinen bir durumdur. Bu nedenle üçüncü parti yazılım uygulamasına verilen iznin kaldırılması ve kullanıcı tarafından erişime kapatılması gerekmektedir.

 

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Gönderiler